europass

MYK, İSKENDERUN’DA MESLEKİ YETERLİLİK BELGESİ ZORUNLULUĞU HAKKINDA BİLGİLENDİRME YAPTI

İskenderun Ticaret ve Sanayi Odası tarafından 31.10.2016 tarihinde İskenderun’da düzenlenen ve sivil toplum kuruluşları, eğitimci ve işveren temsilcilerinin katılım sağladığı toplantıda, tehlikeli ve çok tehlikeli işler kapsamında zorunlu hale getirilen “MYK Mesleki Yeterlilik Belgesi” ile ilgili bilgilendirme yapıldı.
011116-1

Toplantının açılış konuşmasında İskenderun Ticaret ve Sanayi Odası Başkan Yardımcısı Sayın Muhsin YETER, mesleki yeterliliğin önemine değinerek ülkemizde özellikle son yıllarda MYK tarafından yürütülen faaliyetlerin iş dünyası açısından katma değer sağlayacağını ifade etti. YETER, İskenderun Ticaret ve Sanayi Odası olarak mesleklerin hizmet kalitesini standardize edecek ulusal yeterlilik sistemini desteklediklerini belirmiştir.

Yine açılış konuşmasında MYK Sınav ve Belgelendirme Dairesi Başkanı Mehmet ORDUKAYA katılımcılara son yıllarda ülkemizde iş sağlığı ve güvenliği alanında gerçekleştirilen çalışmalar hakkında bilgiler vererek MYK’nin ülkemizin nitelikli ve belgeli işgücünün temin edilmesi ve iş gücünün uluslararası piyasada hareketliliğinin sağlanması için kısa, orta ve uzun vadedeki hedeflerini aktardı.  Sayın ORDUKAYA, bugüne kadar yaklaşık 50.000 kişinin sınav ve belgelendirme teşviklerinden yararlandığını belirterek MYK Mesleki Yeterlilik Belgesi zorunluluğunun gerek işveren gerekse işçilerimize ek bir maliyet getirmediğini ifade etti. Açılış konuşmalarının ardından MYK Uzman Yardımcısı Fatih BİLEN, MYK, Ulusal Yeterlilik Sistemi, belge zorunluluğu ve belgelendirme teşviklerine ilişkin sunum yaptı. Sunum sonrasında katılımcılardan gelen sorular cevaplandı.