europass

Anadolu’ nun çelik sektörünün ilk yirmi ihracatçısından biri olan CRT METAL, ilkeleri doğrultusunda paydaşlarına ve topluma değer yaratmaya yönelik kurumsal projelere destek vermektedir.

CRT METAL, kaynak, montaj ve metal kesim uygulamalarının uzman kişiler tarafından yapılmasını, buna bağlı olarak ülkemizdeki metal işçiliği kalitesinin artırılmasını, marka değerinin korunmasını, işçilik hatalarına bağlı müşteri şikayet ve maliyetlerinin asgariye indirilmesini ve rekabet gücünün artırılmasını hedeflemektedir. Bu hedef doğrultusunda CRT METAL; metal sektörünün “kaynak, endüstriyel boru montajı, metal kesim ve metal levha işleme” alanlarında faaliyet gösteren ustaların MYK Mesleki Yeterlilik Belgesi almasına destek vermektedir.

Bilindiği üzere, T.C. Aile Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından yayınlanan 5444 sayılı Kanun ve tebliğlere göre, “Tehlikeli ve Çok Tehlikeli Meslekler” arasında yer alan;

– 11UY0010-3 Çelik Kaynakçısı
– 11UY0013-3 Endüstriyel Boru Montajcısı
– 12UY0083-3 Metal Kesimci
– 12UY0084-4 Metal Kesim Operatörü
– 12UY0086-3 Metal Levha İşleme Tezgâh İşçisi
– 12UY0087-4 Metal Levha İşleme Tezgâh Operatörü

Mesleklerinde, MYK Mesleki Yeterlilik Belgesi alma zorunluluğu bulunmaktadır. İlgili kanun kapsamında yapılacak olan mesleki yeterlilik sınavlarında başarılı olan kişilerin sınav ve belge masrafları İşsizlik fonundan karşılanmaktadır.

Buna istinaden CRT METAL, Türk Akreditasyon Kurumu(TÜRKAK) tarafından akredite edilmiş ve Mesleki Yeterlilik Kurumu(MYK) tarafından yetkilendirilmiş belgelendirme kuruluşu MAVİ BELGE Uluslararası Sertifikasyon ve Gözetim Hiz. Ltd. Şti. ile metal mesleklerinde çalışan ustaların bağımsız ve tarafsız bir şekilde Mesleki Yeterlilik Belgesi sahibi olabilmeleri için Üretici Firma Protokolü imzalanmıştır.

Proje kapsamında, mesleki yeterlilik sınavları yetkilendirilmiş kuruluş MAVİ BELGE tarafından yapılacak olup, sınavlarda başarılı olan kişiler, çalıştıkları mesleğe/bölüme ait Mesleki Yeterlilik Belgesini almaya hak kazanacaklardır.

Mesleki Yeterlilik Belgesi için başvuru yapan kişilerin 3 sınav hakkı bulunmaktadır. Birinci sınavlarında başarısız olan adayların, ücretsiz şekilde 2 sınava daha katılma hakkı bulunmaktadır. Kanun kapsamında sınavlarda başarılı olan kişilerin sınav ve belge masrafları İşsizlik fonundan karşılanacaktır.

Sınavlarda başarılı olan kişilerin mesleki yeterlilik belgeleri, Mesleki Yeterlilik Kurumu tarafından anlaşma yapılan matbaada basılıp MAVİ BELGE’ ye gönderilmekte, MAVİ BELGE tarafından da belge sahiplerine iletilmektedir.

Başvuru ve Detaylı Bilgi İçin; MAVİ BELGE

Telefon: 0542 619 6284- 0850 215 4422
Web: www.mavibelge.com.tr
Mail: metal@mavibelge.com.tr – info@mavibelge.com.tr